• Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może - pomóż”

Drogi uczniu, przyjdź z każdą sprawą, z którą nie możesz sobie poradzić!
        • chciałbyś z kimś porozmawiać

• czujesz, że nikt Cię nie rozumie

• jesteś smutny

• nie potrafisz porozumieć się z rodzicami lub z nauczycielem

• masz problemy rodzinne lub jesteś w trudnej sytuacji materialnej

• masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać

• chciałbyś pomóc innym i nie wiesz, jak to zrobić

• masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić

PAMIĘTAJ! – Nie ma sytuacji bez wyjścia!

Szukanie pomocy jest oznaką siły a nie słabości.

Drogi rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

• chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich relacjach z nim

• niepokoi Cię zachowanie dziecka

• masz pytania dotyczące jego funkcjonowania w szkole

• potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania

• masz problem i nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić

• szukasz pomocy w trudnych sytuacjach życiowych

Powrót do nauki stacjonarnej – wskazówki dla uczniów

Już za kilka dni wszyscy powrócicie do szkolnych ławek. Dla niektórych to długo wyczekiwana chwila, dla innych - lęk przed powrotem do tradycyjnego nauczania. Każdy z Was przeszedł ten czas izolacji na swój sposób, jednak nikomu z pewnością nie było łatwo...

• Daj sobie czas i nie obwiniaj się. Po bardzo długim okresie nauczania zdalnego i ograniczonych kontaktach z innymi bądź przygotowany na to, że powrót do szkoły może nie przebiegać tak, jak to sobie wyobraziłeś. Rok w życiu każdego to długo, mogło zajść wiele zmian u Twoich kolegów, nauczycieli i będziesz potrzebował czasu, aby się do nich przyzwyczaić.

• Zaakceptuj swoje emocje. Jeśli czujesz złość, smutek albo rozczarowanie pamiętaj, że są to emocje, które towarzyszą każdemu - masz do nich prawo. Przeżywanie każdej emocji może pomóc Ci w poznaniu tego, co jest dla Ciebie dobre, a czego się boisz.

• Nie ignoruj swoich problemów, proś o pomoc. Nie wahaj się prosić o wsparcie innych osób. Opowiedz zaufanej osobie o swoich ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Rodzice i nauczyciele są po to, aby cię rozumieć i pomóc.

• Zaplanuj na nowo swój dzień. Powrót do ławek szkolnych będzie wymagał od Ciebie przeorganizowania swojego dotychczasowego rytmu dnia. Warto zaplanować to wcześniej. Wyznaczenie rozkładu dnia da Ci większe poczucie kontroli i pozwoli zmniejszyć stres związany z tą zmianą.

• Bądź wyrozumiały dla innych. Część koleżanek i kolegów może mieć trudności w powrocie do szkoły, być może zmienili się podczas pandemii i nauczania zdalnego, mają inne od Ciebie opinie o obecnej sytuacji. Zarówno Ty jak i każdy w szkole ma prawo do akceptacji i pozytywnego przyjęcia.

• Skup się na pozytywach. Staraj się czerpać przyjemność z tych rzeczy, za którymi jeszcze niedawno tęskniłeś podczas nauczania zdalnego. Spędzaj czas z rówieśnikami, wróć do swoich zainteresowań, które rozwijałeś podczas zajęć dodatkowych.

*przygotowane na podstawie- Psycholog Milena Lewandowska - Florczyk