• Program dla szkół

•

„Program dla szkół” w roku szkolnym 2020/2021 ma na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie. Aby zapewnić efektywność programu oraz zgodność jego realizacji z przepisami unijnymi i krajowymi, pragniemy przypomnieć Państwu najważniejsze zasady dotyczące udziału w programie. Mając na uwadze powyższe uprzejmie przypominamy
          i informujemy:

• „Program dla szkół” skierowany jest wyłącznie do dzieci uczęszczających do klas I-V szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I - II ogólnokształcących szkół baletowych, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrazili zgodę na udział w programie oraz prowadzonej ocenie programu (tzw. grupa docelowa). Porcje owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych udostępniane innym uczniom lub nauczycielom/ personelowi szkoły nie kwalifikują się do objęcia pomocą z budżetu unijnego i krajowego.
          • W przypadku braku możliwości udostępnienia uczniom porcji owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych dostarczonych do placówki w ramach „Programu dla szkół” z powodu ich nieobecności w szkole ww. porcje pozostają w dyspozycji placówki oświatowej i mogą być np.:
          • przechowane w odpowiednich warunkach chłodniczych (jeśli szkoła ma takie możliwości) i przekazane do spożycia uczniom po ich powrocie do szkoły,
          • przekazane nieobecnym uczniom za pośrednictwem rodzeństwa, rodziców, opiekunów (jeśli zgłoszą chęć odebrania porcji) lub
          • przekazane innym dzieciom z grupy docelowej uczęszczającym
            do placówki.
          • Dzieci powinny spożywać otrzymane porcje razem na terenie placówki oświatowej np.: w klasie lub w stołówce, pod nadzorem nauczyciela lub innej wyznaczonej do tego osoby. Ważne jest, aby w szkole zadbano o to, by wszystkie dzieci zjadły swoje porcje w klasie, a nie zabierały je do domów. Najlepsze rezultaty dotyczące kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych dzieci osiągane są w przypadku, gdy dzieci mogą spożywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne wspólnie, biorąc pozytywny przykład z kolegów i koleżanek oraz odpowiednio motywowane przez nauczyciela.
          • Każdą porcję produktu owocowego i warzywnego lub mlecznego udostępnia się dzieciom innego dnia. W jednym dniu dziecko może otrzymać do spożycia jeden produkt owocowy albo warzywny oraz jeden produkt mleczny. W przypadku, gdy szkoła nie posiada odpowiednich warunków chłodniczych niezbędnych
            do przechowywania ww. produktów, powinna uzgodnić z dostawcą poszczególne dni tygodnia, w których będą realizowane do placówki dostawy owoców i warzyw lub mleka i produktów mlecznych, tak aby zapewnić udostępnianie pojedynczych porcji z komponentu owocowo-warzywnego oraz mlecznego.
          • Za jakość owoców i warzyw oraz produktów mlecznych udostępnianych dzieciom w ramach programu odpowiada zarówno dostawca, jak i szkoła podstawowa. Dostawca odpowiedzialny jest za dostarczenie do szkoły porcji ww. produktów spełniających wymagania programu, natomiast szkoła podstawowa jest zobowiązana do każdorazowego sprawdzenia ich ilości i jakości. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i produkty mleczne nie spełniają wymagań jakościowych/wagowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia tych produktów, nie potwierdzać odbioru na dokumentach towarzyszących dostawie i zgłosić taką sytuację do dostawcy (w przypadku szkoły podstawowej, która podpisała umowę
            z zatwierdzonym dostawcą) i Oddziału Terenowego KOWR. Natomiast dostawca zobowiązany jest do wymiany wadliwej partii produktów. Niedopuszczalne jest udostępnianie dzieciom przez szkołę produktów, co do jakości których stwierdzono jakiekolwiek wątpliwości.
          • „Program dla szkół” jest przede wszystkim programem o charakterze edukacyjnym skierowanym do grupy docelowej dzieci, a wszelkie uzgodnienia dotyczące organizacji dostaw i udostępniania owoców, warzyw i produktów mlecznych powinny zwiększać jego skuteczność i sprzyjać osiąganiu zaplanowanych celów.