• Wizja szkoły

•

Szkoła Podstawowa w Olesznej jest miejscem, w którym proces nauczania-uczenia się stanowi radosne przeżycie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wszystkie działania szkoły ukierunkowane są na potrzeby dziecka, jego rodziny i środowiska. Wyzwala szacunek do nauki, pojmowanej jako proces trwający całe życie. Rozwija poczucie dumy z osiąganych wyników. Jest otwarta na wyzwania współczesności – stawia na wszechstronne kompetencje, aktywność i samodzielność. Zapewnia bardzo dobre przygotowanie do następnego etapu kształcenia. Wypracowany, klarowny system oceniania uwzględniający zaangażowanie i wkład pracy ucznia wspiera jego rozwój i jest akceptowany przez całą społeczność szkolną. Jasny i spójny program wychowawczy poprzez konsekwentnie realizowany system oddziaływań kształtuje pożądane zachowania, u podstaw których znajdują się powszechnie akceptowane zasady moralne. Każde dziecko ma zapewnione warunki rozwoju umiejętności i postaw, które są niezbędne w dalszym etapie nauki i kształtują wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i środowiska. Sprzyja temu liczebność klas szkolnych i preferowane aktywne metody pracy. Podejmowane przez szkołę działania umożliwiają uczniom odkrywanie świata w sposób niekonwencjonalny, wieloaspektowy i twórczy. Uczeń w naturalnym środowisku zgłębia tajemnice przyrody i kultury (wyjeżdża na wycieczki, zielone szkoły, korzysta z kina, teatru, muzeum, galerii, filharmonii). Realizację tego zapewnia indywidualne podejście do każdego dziecka oraz przyjazna atmosfera oparta na wzajemnym poszanowaniu i akceptacji. Bezpieczne warunki rozwoju psychicznego i fizycznego, duża różnorodność atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych, nowoczesne pomoce dydaktyczne, bardzo dobrze wyposażone pracownie, dużo zieleni sprawia, że uczeń jest zadowolony i chętnie w szkole przebywa. Osiągane sukcesy w działalności dydaktyczno-wychowawczej są wynikiem zaangażowania wysoko wykwalifikowanej, doświadczonej, kompetentnej kadry pedagogicznej. Współdziała ona ze środowiskiem rodzinnym dziecka, co sprzyja kierowaniu się w codziennych działaniach uzgodnionym i spójnym systemom wartości. Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Są partnerami we wszystkich podejmowanych działaniach. Współuczestniczą w tworzeniu prawa szkolnego, programów i wspomagają ich realizacje. Przedstawiciele wszystkich środowisk szkolnych maja prawo decydowania o obliczu szkoły i podejmowanych inicjatywach. Efektywna realizacja zadań szkoły możliwa jest dzięki właściwej bazie materialnej doskonale wyposażonym klasopracowniom, nowoczesnym pomocą dydaktycznym, dostępowi do współczesnych źródeł wiedzy. Dzięki szkolnej sieci komputerowej uczniowie korzystają z elektronicznych źródeł informacji, tworzą projekty i prezentacje multimedialne, współtworzą stronę internetową. Szkoła tworzy nową jakość w edukacji i osiąga wymierne efekty w promocji szkoły. Dzięki temu placówka jest rozpoznawalna w środowisku, co sprzyja temu że zgłasza się do niej większa niż przewidywana liczba dzieci, a władze oświatowe i samorządowe wspomagają jej rozwój.