''Musimy dzieci nauczyć korzystać ze słowników i encyklopedii...'' podjęły decyzję pewnego pięknego wiosennego dnia wychowawca klasy i pani bibliotekarka Alina Zamęcka. W związku z tym, 29 marca 2017 roku klasa III wybrała się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Publicznej w Olesznej. ''JAK KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII I SŁOWNIKÓW'' - tak brzmiał temat naszej lekcji. Poznaliśmy pojęcie słownik i encyklopedia, nauczyliśmy się poprawnie wyszukiwać potrzebne hasła, wreszcie kiedy i z jakich słowników korzystać. Dzieci otrzymały karty pracy, by w domu samodzielnie popracować ze słownikami i encyklopedią. Pani Alina Zamęcka jak zawsze stanęła na wysokości zadania!!! Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą serdecznie dziękują!
Aktualności
Lekcja biblioteczna w Bibliotece Publicznej w Olesznej
Wycieczka do Warszawy
24 marca 2017 r. grupa uczniów klas 4-6 uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Wraz ze starszymi koleżankami i kolegami z ZSS w Łagiewnikach zwiedzaliśmy gmach Sejmu przez który sprawnie oprowadziła nas pani przewodnik. Na korytarzach Sejmu i Domu Poselskiego widzieliśmy niektórych posłów, znanych nam z telewizji. Kolejnym etapem wycieczki był Pałac Prezydencki gdzie pan przewodnik opowiadał ciekawie o historii i funkcjonowaniu Pałacu. Uczniowie zwiedzili większość dostępnych pomieszczeń: Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą, Salę Niebieską oraz Sień Wielką. Najbardziej znana jest Sala Kolumnowa, gdzie odbywają się ważne uroczystości, na przykład nadawanie tytułów naukowych i stopni generalskich, mianowanie sędziów. To tu są wręczanie ordery i odznaczenia państwowe. To tu stał okrągły stół.
Pełni wrażeń, w drodze do Muzeum Powstania Warszawskiego zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Wizyta w samym Muzeum to czas refleksji i zadumy nad wojennymi losami Warszawiaków. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci na długo.
W drodze powrotnej „zaliczyliśmy” oczywiście KFC i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
Podziękowanie
Dziękujemy za okazane serce i udział w akcji „Mleko dla Aleppo”
Zebraliśmy 240 zł. Pieniądze przelane na konto stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie na cel „Podaruj puszkę mleka”.
Dokumentacja z przebiegu akcji i dowód przelewu sekretariacie szkoły.
Szkolne Koło Caritas z Opiekunem
Zaproszenie dla rodziców kl.1-3
21.03.2017 (tj. wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy rodziców uczniów klas I-III
na spotkanie z pedagogiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Dzierżoniowa
Izabelą Kobylańską na temat:
„ Rola pozytywnych relacji między rodzicami i dziećmi”
Ogłoszenie
W dniach 20 – 24marca przeprowadzimy w naszej szkole zbiórkę pieniędzy na akcję „Mleko dla Aleppo”. Pieniądze zbierać będą członkowie Szkolnego Koła Caritas do specjalnie oznakowanych puszek.
Więcej informacji o akcji na stronie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Członkowie SKC z opiekunem.
Pasowanie na czytelnika
My uczniowie I klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać...
17-go marca 2017 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. P. bibliotekarka- J. Łukianowska przeprowadziła z Pierwszakami pogadankę na temat różnic między biblioteką a księgarnią. Sprawdziła też znajomość bajek oraz literek. Przypomniała również o tym jak należy traktować książki. Uczniowie poznali regulamin biblioteki, a przede wszystkim wypożyczyli książeczki, oczywiście zgodnie z regulaminem biblioteki-na dwa tygodnie :) J. Ł.
GEO ZABAWA
Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Niemczy
W związku z zaproszeniem wystosowanym przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niemczy, uczniowie klasy VI z wychowawczynią p. J. Rudnicką i p. bibliotekarką J. Łukianowską, pojechali w odwiedziny, by przy okazji wspólnie spędzonych chwil przygotować dwie Marzanny. "Integracja międzypokoleniowa" polegała również na wspólnych grach planszowych czy pracach plastycznych (i nie tylko). W iście wiosennym nastroju społeczność szkolna wróciła do szkoły. Przyjechały z nami też dwie dziewczyny (Marzanny), które wezmą udział w Dniu Wiosny organizowanym w SP im. J. Korczaka w Olesznej. Dziękujemy organizatorom i Mieszkańcom Domu w Niemczy za mile spędzony czas i szykujemy się już na słomiane, wielkanocne zające :). foto J. Ł.
"To warto przeczytać..."
W związku z realizowanym w naszej szkole programem czytelniczym „To warto przeczytać…” nasi uczniowie z klas 4-6 na długich przerwach odwiedzają i czytają uczniom z klas młodszych oraz w Oddziale Przedszkolnym bajeczki. Bajki są z pewnością ciekawe bo wybierają je sami uczniowie. Na zdjęciu dziewczynki z klasy V podczas czytania bajki pt. „Jasio-Jeżyk” A. Nożyńskiej w Oddziale Przedszkolnym. foto
Uczniowie klasy 2 wraz z wychowawczynią p. E. Zakrzewską oraz bibliotekarką szkolną p. J. Łukianowską. Dzieci trzymają w dłoniach rysunki ulubionych książek lub ulubione właśnie książki. Nasi najmłodsi uczniowie co przez pewien czas zachęcali swoich rówieśników do przeczytania (ich zdaniem) najciekawszych pozycji. Prace plastyczne dzieci z klas i-III można oglądać w szkole na wystawie pt. "To warto przeczytać...", zaś za miesiąc wejdą one w skład katalogu dla wszystkich uczniów naszej szkoły pod tym samym tytułem. Katalog będzie można obejrzeć w bibliotece szkolnej. foto
Spotkania "z ...poezją" w bibliotece publicznej
W związku z comiesięcznymi cyklicznymi spotkaniami „… z poezją” w bibliotece publicznej, uczniowie klasy 6 przygotowali piękne wiersze na temat miłości i kobiet. A słuchały Ich zaproszone przez p. A. Zamęcką (bibliotekarkę) z okazji zbliżającego się Święta -Panie (mamy, babcie itd.). Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z różnorodnymi wierszami, promowanie czytelnictwa, ale również integrację międzypokoleniową.
P. J. Łukianowska dziękuje p. Alinie Zamęckiej za tak owocną współpracę. Oby tak dalej
Dzień Bezpiecznego Internetu
7 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci. Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Nasza szkoła wzięła również udział w tej akcji w ramach projektu Bezpieczny Dolnoślązak.
Dzieci z klas IV-VI przygotowały prezentacje multimedialne na temat zagrożeń płynących z sieci i sposobów radzenia sobie z nimi. Następnie przedstawiły je młodszym koleżankom i kolegom z kl. I-III.
Uczniowie klasy VI wraz z nauczycielem zajęć komputerowych przygotowali i przedstawili całej społeczności szkolnej przedstawienie, które miało na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa w Internecie m. in.
- ochronę danych osobowych
- zasadę ograniczonego zaufania wobec znajomości zawieranych w Internecie
- umiejętność szukania pomocy w sytuacji zagrożenia
- świadomość odpowiedzialności karnej za działania niezgodne z prawem
- umiejętność planowania i kontroli czasu spędzanego przy komputerze
W klasach starszych w ramach zajęć komputerowych przedstawiono film, teledysk i quizy pt: "Internet bez hejtu", podczas których uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można pomóc osobom narażonym na hejt i co można zrobić, żeby internet był przyjaznym miejscem dla wszystkich.
Szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji inicjatyw lokalnych związanych z DBI organizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ( http://www.saferinternet.pl).
Rejonowe zawody w mini siatkówce
09 lutego 2017 r w naszej szkole odbyły się zawody rejonowe w mini siatkówkę "trójek ". Dziewczynki w składzie :Martyna Pocian, Kornelia Szachniewicz, Julia Romaniuk, Oliwia Kruk, Amelia Charczyńska i Agata Galarowicz zajęły II miejsce.
Chłopcy zajęli miejsce III, Mateusz Bochenek, Szymon Szymański, Karol Zając, Mateusz Niezgoda, Rafał Zajączkowski, Dominik Najdek. Gratulujemy !
Gminny Konkurs Recytatorski
8 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod tytułem ,,Nasza zima zła''. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli zaszczytne miejsca :)
II miejsce - Ziembowska Patrycja (klasa III )
III miejsce - Guściora Alicja ( klasa I )
III miejsce - Kapusta Lena ( klasa II )
Wyróżnienia:
Lizak Emilia ( klasa I )
Chabielski Kacper ( klasa III )
Serdecznie gratulujemy!
Wyjazd do Panoramy Racławickiej i Parku Trampolin
7 lutego 2017 roku uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wyjeździe do Wrocławia. Wycieczkę rozpoczęliśmy od seansu w Panoramie Racławickiej. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem obrazu Jana Styki i Wojciecha Kossaka oraz ciekawostek, które usłyszeli. Wizytą w Panoramie Racławickiej uczciliśmy rok 2017, który ogłoszony został m.in. Rokiem Tadeusza Kościuszki. Po sporej dawce wiedzy pozostał już tylko czas na rozrywkę... W Parku Trampolin spędziliśmy godzinę, która została maksymalnie wykorzystana na zabawy ruchowe. Skokom, podskokom- jednym słowem- świetnej zabawie nie było końca...
Do szkoły wróciliśmy pozytywnie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki.
'' Poczytaj mi.."
3 lutego 2017 roku w ramach naszej klasowej akcji czytelniczej '' Poczytaj mi.." klasę trzecią odwiedził nasz najmilszy dziadek pan Władysław Szwancar. Przeczytał nam książkę Małgorzaty Strzałkowskiej pt. ,,Kalendarz". Przypomnieliśmy sobie wszystkie miesiące a także dary, króre nam dają. Pan Władysław wyrecytował nam parę wierszy, które pamiętał jeszcze z klasy II podstawowej :) Porozmawialiśmy na temat przeczytanej książki i nie tylko! Uczniowie zadawali pytania. Nasz Gość jest absolwntem naszej szkoły. Opowiedział nam jak kiedyś wyglądała szkoła, jak spędzał przerwy i wiele innych ciekawostek! Dzieci były zachwycone! Panie Władysławie..czekamy na kolejne spotkanie! :)
Gminny Konkurs Recytatorski „Pegazik”
2 lutego 2017 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski „Pegazik”. Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. A.Mickiewicza w Jaźwinie i z Zespołu Szkół Samorządowych w Łagiewnikach.
Naszą szkołę reprezentowały osoby wyłonione w trakcie eliminacji: Łucja Wertelecka, Oliwia Kruk i Mateusz Bochenek.
Mateusz wierszem Jana Brzechwy „Włos” wyrecytował II miejsce. Będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu powiatowego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wywiadówka
Dnia 26 stycznia (czwartek) o godz. 16.30 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami na którym przedstawione będą wyniki klasyfikacji śródrocznej uczniów kl. 0-VI. Następnie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości. 19 stycznia 2017 roku uczniowie klas 1 i 3 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Olesznej przywitały Babcie i Dziadków w swojej szkole. Licznie przybywający do naszej placówki Goście zasiadali przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach uczniów widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Recytowali piękne wiersze, śpiewali piosenki. Uroczystość roświetliły tańce : '' Twist" wykonany przez klasę 1 i taniec ludowy ''Koziorajka'' przedstawiony przez klasę 3. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagrodziła ich gromkimi brawami. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki oraz gliniane serduszka.W dalszej części uroczystości niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Rodziców.
Dodatkowe zajęcia sportowe
Od środy 18 stycznia 2017 r.rozpoczynają się w naszej szkole dodatkowe zajęcia sportowe organizowane przez Dolnośląska Federacja Sportu. Informacje na stronie www.sport.wroclaw.pl Szkolny Klub Sportowy.
Bezpieczny Dolnoślązak- szkolenie kl.0-III przez pracowników Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia
10 stycznia 2017r. Szkołę Podstawową im. J. Korczaka w Olesznej odwiedzili Ratownicy Medyczni z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu. Przeprowadzili oni wśród uczniów klas 0-III szkolenie z praktyczną nauką skutecznego wzywania służb ratowniczych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci chętnie słuchały wskazówek ratowników, uczyły się przeprowadzać na fantomach resuscytację krążeniowo-oddechową, natomiast we współpracy z rówieśnikami tzw. „poszkodowanymi” J wykonywały pozycję boczną ustaloną. Wszyscy utrwalili sobie również numery alarmowe do odpowiednich służb ratowniczych. Wisienkę na torcie stanowiła wizyta w Karetce Pogotowia Ratunkowego, w której Ratownicy pokazali uczniom najważniejsze narzędzia medyczne służące do ratowania życia poszkodowanym. Wyżej wymienione działania, przeprowadzono w związku z udziałem naszej szkoły w programie edukacyjnym „Bezpieczny Dolnoślązak”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a realizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Organizator wydarzenia w szkole -Joanna Łukianowska
Archiwum Aktualności